Navigácia

Správne hrnce pre Vašu domácnosť

Ako si vybrať hrnce do domácnosti

Hrnce nesmú chýbať v žiadnej domácnosti. Chutné jedlo si vyžaduje často kvalitný hrniec. Využívame ich denno-denne, preto je dôležité vybrať si taký, ktorý bude najviac vyhovovať potrebám zákazníka. Pri výbere hrnca sa často treba zamerať nielen na to, aký objem hrnca potrebujete, aká je jeho cena, ale kritériami bývajú aj iné vlastnosti, ktoré si teraz predstavíme a pomôžeme Vám pri rozhodovaní.

Na čo pozerať pri výbere hrncov?

  • Typ sporáka = ak vlastníte plynový alebo elektrický sporák, je jedno, z akého materiálu budú hrnce. Pri indukčných doskách je dôležité vyberať také hrnce, ktoré budú mať feromagnetické dno. Ak nie je pri hrnci naznačená cievka s vlnovkami, potom tento hrniec viete spoznať podľa magnetu, ktorý by sa po priložení na daný hrniec mal udržať.

 

  • Využitie hrnca = pri myšlienke využívať hrniec aj v rúre je dôležité vybrať taký, aby mu nechýbala odolnosť voči vysokým teplotám, či hrniec s rúčkami, ktoré sa dajú odnímať.

 

  • Spôsob umývania hrncov = ak umývate riad iba v umývačke riadu, vybrať by ste si mali taký hrniec, ktorý sa v dôsledku takéhoto umývania nepoškodí, resp. mal by byť určený na umývanie v umývačke.

 

  • Materiál hrnca = najčastejšie používané hrnce bývajú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, medi, hliníka, liatiny, keramiky alebo skla, prípadne kombinácia týchto materiálov. Na najznámejšie typy hrncov sa pozrieme nižšie.

Hrnce podľa materiálu

  1. Liatinové hrnce

Liatinové hrnce patria medzi dlhodobo známy prostriedok na varenie so svojou vysokou hmotnosťou a vyššou cenou. Vyznačujú sa dobrou udržateľnosťou tepla, takže je možné variť jedlo rovnomernejšie vďaka rovnomerne zahriatemu povrchu. Sú nepriľnavé a využívajú sa nielen na sporáku, ale aj v rúre. Vyžadujú si však správnu údržbu a čistenie, pretože často dochádza k ich hrdzaveniu. Nemali by sa dávať do umývačky riadu.

  1. Nerezové hrnce

Mnohí kuchári v dnešnej dobe obľubujú hlavne nerezové hrnce, ktoré sa vyznačujú kvalitou, pevnosťou a odolnosťou. Iba zriedka dochádza k ich poškriabaniu alebo preliačeniu. Ich čistenie je pomerne ľahké (možno ich umývať aj v umývačke riadu), avšak po pripálení budete mať s čistením viac práce.

Výhodou varenia v týchto hrncoch je to, že nedochádza k chemickej reakcii s jedlom, v dôsledku čoho by sa mohla zmeniť chuť alebo farba pokrmu. Tieto hrnce je možné použiť na všetkých sporákoch, aj na indukčných. Nevýhodou môže byť pomalé a ťažšie zahrievanie tohto hrnca.

Pri konkrétnom výbere nerezového hrnca je dobré pozerať na to, aby mali čo najvyššiu kvalitu. O tejto kvalite hovorí číslo, ktoré nájdete na dne hrnca z vonkajšej strany. Hodnota 18/8 (alebo aj 18/10, či 18/12) je pripisovaná najkvalitnejším hrncom. Najmenej kvalitné hrnce majú hodnotu 8/0.

Nerezové hrnce si môžete kúpiť priamo TU nerezové hrnce

  1. Keramické hrnce

Keramické hrnce sú vari najlepším spoločníkom pre tých, ktorí sa obávajú pripálenia jedla. Vďaka nim sa Vám jedlo nepripáli a taktiež nebudete mať veľa práce s ich čistením. Je však potrebné myslieť aj na pripečenú mastnotu, ktorá sa pri používaní môže vytvoriť. Sú drahšie, avšak medzi výhody určite patrí aj to, že jedlo, ktoré sa v nich uvarí, je teplé po dlhšiu dobu po dovarení. Pozor však treba dať na to, že nie všetky viete využiť na indukčných doskách.  

Keramické hrnce si môžete kúpiť priamo TU keramické hrnce

  1. Smaltované hrnce

Smaltované hrnce s rôznymi vzormi a farbami si pamätá snáď každý. Ich využiteľnosť je veľká, pretože možné variť v nich na každom type varnej dosky, aj indukčnej. Je vhodný do umývačky riadu a väčšinu z nich. Výhodou je nižšia cena, avšak odráža sa to aj na kvalite. Materiál hrnca je oproti nerezovým hrncom tenší, v dôsledku čoho jedlo skôr vychladne. Nevýhodou je to, že pod vplyvom nárazu môže dôjsť k odlupovaniu smaltu.

Smaltované hrnce si môžete kúpiť priamo TU  Smaltované hrnce

 

V prípade, ak pripravujete pokrmy pre viacerých členov domácnosti, môžete porozmýšľať taktiež o kúpe sady hrncov. Vybrať si môžete priamo aj na našej stránke: Sady hrncov

Je na Vás, pre ktorý konkrétny hrniec alebo sadu hrncov sa rozhodnete. Je potrebné premyslieť si hlavne to, na aký typ sporáka ho budete používať, ako ho budete umývať, aký materiál Vám bude vyhovovať, koľko za hrniec chcete zaplatiť a podobne. Nedá sa odporúčať konkrétne najlepší typ hrnca. Najlepší je však ten, ktorý najviac vyhovuje Vašim požiadavkám pri varení.

 

 


Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.


 
 


5% ZĽAVA ZA ODBER NOVINIEK A NA PRVÝ NÁKUP